Basın camiasından Muharrem Sarıkaya'ya tepki

Basın camiasının birçok dernek grupları Muharrem Sarıkaya’yı kınadıklarını açıklayarak, “Muharrem Sarıkaya’yı bugün itibari ile meslektaşımız ve ‘gazeteci’ olarak tanımıyoruz” dedi.

Basın camiasından Muharrem Sarıkaya'ya tepki
Basın camiasından Muharrem Sarıkaya'ya tepki Mustafa Kurt

 

Diplomasi Muhabirleri Derneği, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği, Muharrem Sarıkaya'yı “gazeteci” olarak tanımadıklarını bertikleri bir yazılı basın açıklaması yaptılar.

Dernek gruplarından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Muharrem Sarıkaya'nın bir basın emekçisi meslektaşımıza yaptığı vicdana, ahlaka ve insan onuruna sığmayan hareketini şiddetle kınıyor, Muharrem Sarıkaya'yı bugün itibari ile meslektaşımız ve ‘gazeteci' olarak tanımıyoruz.
Kameraların önünde insan hakları ve emek savunuculuğu yaparken kamera arkasında kameraman tokatlaması herkes gibi bizlerin de yüreğini sızlattı.

Şiddetin her türlüsünü şiddetle reddediyor, şiddete uğrayan meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.”

Musa Erdoğan

THKD'den Muharrem Sarıkaya'ya tepki

Türkiye Haber Kameramanları Derneği (THKD), Muharrem Sarıkaya'nın İHA muhabirine tokatlı saldırısını kınadı.

Türkiye Haber Kameramanları Derneği, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Muharrem Sarıkaya'nın çekim öncesi kameraman arkadaşımıza attığı tokattı tüm basın emekçilerine atılmış kabil ediyoruz. Kamera önünde demokrasi, insan hakları, emekçi savunuculuğu yapanların kameralar yayında değilken yaptığı bu çirkin davranışı şiddetle kınıyor, meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu yaşanan olayın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna ilan ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

UMED'den Sarıkaya'ya sert tepki: “Derhal gazetecilik mesleğinden el çektirilmeli, bir daha asla görev verilmemelidir”

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED), gazeteci Muharrem Sarıkaya'nın İHA muhabirine tokatlı saldırısına sert tepki göstererek, açıklamasında “Derhal gazetecilik mesleğinden el çektirilmeli, bir daha asla görev verilmemelidir” ifadelerine yer verdi.

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) tarafından Muharrem Sarıkaya'nın İHA muhabirine tokatlı saldırısına ilişkin basın açıklaması yapıldı. UMED'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada olay kınanarak, “Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın, yayın sırasında ses kontrolü yapan emekçiye tokat atması, skandaldır, vandallıktır, emek düşmanlığıdır. Muharrem Sarıkaya'ya derhal gazetecilik mesleğinden el çektirilmeli, bir daha asla görev verilmemelidir.” denildi.

Musa Erdoğan

NGC de İHA Muhabiri Demir'e yönelik saldırıyı kınadı

Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti (NGC), Muharrem Sarıkaya'nın yaptığı hareketin affedilemez olduğunu belirterek, İHA Muhabiri Ahmet Demir'e yapılan saldırıyı kınadı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Ekici, canlı yayında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ile program yaparken İHA muhabiri gazeteci Ahmet Demir'e Türkiye'nin gözü önünde Muharrem Sarıkaya'nın yaptığı hareketin affedilmez olduğunu belirterek kınadı.

Ekici, yayınladığı mesajında, "Bir basın emekçisi meslektaşımıza karşı, kameralar önünde her zaman insan hakları ve emek savunuculuğu yapan, Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya tarafından yapılan meslektaşımızı küçük düşürücü ve insan onuruna sığmayan bu davranışını şiddetle kınıyor, saldırıya uğrayan arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" ifadelerini kullandı.

Asım Çapacı

İGC'den İHA Muhabiri Demir'e yönelik saldırıya kınama

zmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ile yapılan canlı yayın sırasında gazeteci Muharrem Sarıkaya'nın İHA Muhabiri Ahmet Demir'e şiddet uygulamasını kınadı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ile yapılan canlı yayın sırasında gazeteci Muharrem Sarıkaya'nın İHA Muhabiri Ahmet Demir'e şiddet uygulamasına dair yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu kabul edilemez bir davranıştır. Akıl, insanlık dışı, basın meslek ve onuruna yakışmayan bu şiddet yalnızca bir özür dilemekle geçiştirilemez. Ankara Gazeteciler Cemiyetimiz derhal harekete geçmiş ve Gazeteciler Cemiyetinin Onur Kurulu gerekli süreci başlatmıştır.”
Ayrıca, İGC ve İzmir Medya Platformu başta olmak üzere birçok medya mensubu yaşanan olaya tepkisiz kalmayarak kınama mesajı yayımladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yük gemisinin Rus uyruklu mürettebatı denize düşerek kayboldu
Yük gemisinin Rus uyruklu mürettebatı denize düşerek kayboldu
Greyderin altında kalan vatandaş hayatını kaybetti
Greyderin altında kalan vatandaş hayatını kaybetti