sex shop
sex shop
sex shop

Meme kanserinde erken teşhis başarıya ulaşma oranını artırıyor

Bartın sağlık müdürlüğü kanseri farkındalık ayı kapsamında erken teşhisin önemine vurgu yaparak bilinçlenme ve kanser vakalarında ölümlerin azalması adına bilgilendirmelere devam ediyor.

Meme kanserinde erken teşhis başarıya ulaşma oranını artırıyor
Meme kanserinde erken teşhis başarıya ulaşma oranını artırıyor Mustafa Kurt
Haberin videosu için tıklayın!

Bartın İl sağlık müdürlüğüden vidyo hazırlanıp sunum yapılldı. Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıkmaktadır. Erken evrelerde tespit edilen meme kanseri vakalarının hem tedavileri daha başarılı olmakta hem de yaşam kalitesi önemli ölçüde artmaktadır. Bu sebeple meme kanseri tarama programı ile kanser gelişim süreci erken evrede henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan tespit edilmektedir. Ayrıca kadınlarda meme kanserine bağlı ölüm hızını da düşürmek mümkün olabilmektedir.

Ülkemizde meme kanseri taraması Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) ve Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) yapılmaktadır. Merkezlerimizde Avrupa Birliği Kalite Standartlarına uygun tarama programları ve son teknoloji dijital mamografi cihazlarımız yoluyla halkımıza ücretsiz olarak hizmet verilmektedir. Yine bu merkezlerimizde halk eğitimleri, KKMM (Kendi Kendine Meme Muayenesi ) eğitimi verilmekte ve broşür dağıtımı da yapılmaktadır.

Çekilen mamografi görüntüleri Ankara Ulusal Mamografi Merkezine gönderilerek birbirinden bağımsız iki radyoloji uzmanı tarafından yorumlanmaktadır. Yorumlar arasında farklılık bulunması durumunda üçüncü radyoloji uzmanı görüntüyü yorumlar ve kişinin sayfasına yükler. Sonucu şüpheli gelen hastalarımız aranarak teşhis merkezlerine yönlendirilmektedir.

20 yaşından itibaren kadınlar, her ay kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Ayrıca 20-39 yaş aralığındaki kadınlarımız iki yılda bir, 40-69 yaş aralığındaki kadınlarımız ise yılda bir kez  KETEM, Sağlıklı Hayat Merkezi veya Aile Sağlığı Merkezlerimize gelerek doktora klinik meme muayenesi yaptırmalıdır.

Meme Kanserinde Erken Teşhis İçin 40-69 yaş aralığındaki kadınlar 2 yılda bir defa KETEM veya Sağlıklı Hayat Merkezine gelerek mamografi çektirmelidir. Erken Teşhis Hayat Kurtarır denildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 katlı binada yangın paniği
3 katlı binada yangın paniği
Basına saldırı
Basına saldırı