MSB: 1 Ocak'tan itibaren 1162 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından, 1 Ocak’tan itibaren yurt içi ve sınır ötesinde, terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar hakkında bilgilendirme yapıldı. Bakanlıkça yapılan açıklamaya göre 43’ü büyük, 138’i orta çaplı olmak üzere toplam 181 operasyon icra edilerek, 225’i mayıs ayında olmak üzere bugüne kadar toplam bin 162 terörist etkisiz hale getirildi.

MSB: 1 Ocak'tan itibaren 1162 terörist etkisiz hale getirildi
MSB: 1 Ocak'tan itibaren 1162 terörist etkisiz hale getirildi Mustafa Kurt

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Basın bilgilendirme toplantısı, MSB Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği'nde görevli Hv. Mu. Binbaşı Pınar Kara tarafından sunuldu.

Binbaşı Kara, Milli Savunma Bakanlığınca sürdürülen operasyonlar hakkında yaptığı bilgilendirmede, “Artan bir şiddet ve tempoda kararlılıkla devam eden terörle mücadelemiz kapsamında 1 Ocak'tan itibaren yurt içi ve sınır ötesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve FETÖ başta olmak üzere DEAŞ dahil terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele edilmiş, 43'ü büyük, 138'i orta çaplı olmak üzere toplam 181 operasyon icra edilerek, 225'i Mayıs ayında olmak üzere bugüne kadar toplam bin 162 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Daha önce icra edilen Pençe Operasyonlarıyla tesis edilen alan kontrolünün artırılarak devamını sağlamak, ülkemize yönelik süregelen tehditleri bertaraf etmek, bölgede bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak maksadıyla 23 Nisan'da başlayan ve Irak'ın kuzeyinde Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde eş zamanlı olarak icra edilen Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları planlandığı şekilde başarı ile devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Pençe Operasyonlarında bugüne kadar biri sözde bölge sorumlusu, 142 terörist etkisiz hale getirildi”

Irak kuzeyinde devam eden Pençe Operasyonları hakkında da bilgiler veren Binbaşı Kara, “Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonları kapsamında, teröristlerin barınak, sığınak ve mağaralarından oluşan 7 bin 584 hedef kara ateş destek vasıtalarımız, 215 hedef ise Hava Kuvvetleri unsurlarımız tarafından etki altına alınmıştır. Müteakiben, Hava Kuvvetleri unsurları, kara ateş destek vasıtaları, ATAK Helikopterleri, İHA ve SİHA'larla desteklenen komandolarımız, bölgeye hava hücum harekatı ve karadan sızma harekatı icra etmiştir. Operasyonlarda azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılmaktadır. Operasyonların başlangıcından bu yana biri bölge sorumlusu olmak üzere 142 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca, 57 mağara, 110 sığınak 398 mayın/EYP tespit edilerek imha edilmiş, çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir” şeklinde konuştu.

Fırlatıldığı yer tespit edilen maket uçağın fırlatma rampası imha edilmiş, 1 terörist etkisiz hale getirilmiştir”

Binbaşı Pınar Kara, bugüne kadar ülkemize yönelik terör tehdidine karşı icra edilen tüm operasyonların, başta Irak olmak üzere tüm komşuların toprak bütünlüğüne saygılı, uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa hakkı kapsamında ve sadece bölgedeki terörist unsurlar hedef alınarak yapılmakta olduğunu vurguladı.

Binbaşı Kara ayrıca, “NATO'da kullanılan ve dünyaca kabul görmüş hedef belirleme usulleri kullanılarak tespit edilen söz konusu hedefler; dost ve müttefiklerimizle koordine edilmekte, operasyonlarımızda sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunmasına azami dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri için sivil halk, çevre, tarihî ve kültürel yapılar dokunulmazdır. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemiz ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir. Son zamanlarda yapılan maket uçak ve dron saldırıları ile ilgili her türlü tedbir alınmış ve alınmaya devam edilmektedir. Bu kapsamda, 25 Mayıs 2021 tarihinde fırlatıldığı yer tespit edilen maket uçağın fırlatma rampası imha edilmiş, 1 terörist etkisiz hâle getirilmiştir” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Apartman boşluğuna düşen yaralın martının imdadına itfaiye ekipleri koştu
Apartman boşluğuna düşen yaralın martının imdadına itfaiye ekipleri koştu
Hafriyat kamyonu uçuruma düştü, sürücü yara almadan kurtuldu
Hafriyat kamyonu uçuruma düştü, sürücü yara almadan kurtuldu